منطق فازی

1 – 3 : کاربردهای منطق فازی

      منطق فازی کاربردهای متعددی دارد. امروزه هیچ دستگاه الکترونیکی، از جملهوسایل خانگی بدون این منطق در ساختار خود ساخته نمی شوند. منطق فازی در سال‌های نخست تولدش بیشتر دردنیای مشرق زمین، به‌ویژه کشور ژاپن با استقبال روبه‌رو شد، اما استیلای اندیشهکلاسیک صفر و یک در کشورهای مغرب زمین، اجازه رشد اندکی به این نظریه داد. با اینحال به تدریج که این علم کاربردهایی پیدا کرد و وسایل الکترونیکی و دیجیتالی جدیدیوارد بازار شدند که بر اساس منطق فازی کارمی‌کردند.

       کاربرد این مفهوم به حدی در مباحث مختلف در حال گسترش است که نمی توان در این مجال به هر یک از آنها پرداخت. ارتباطی که منطق فازی در عصر جدید با مباحث نوین تکنولوژی همانند شبکه های عصبی، داده کاوی، الگوریتم های ژنتیک و ... پیدا کرده است، باعث شده است که روز به روز به کارایی و کاربرد آن افزوده گردد. بسیاری از کاربرد های تجاری و اقتصادی منطق فازی مربوط به کنترل فرایند است. ساده‌ترین نمونه یک سیستم کنترل دما یا ترموستات است که بر اساس قوانین فازی کارمی‌کند.

مواردی که منطق فازی کاربرد خوبی می تواند داشته باشد را می توان به اختصار در چند مورد زیر بیان کرد:

1)این که کدام استلزام ها می تواند نتایج بهتری در کارمان داشته باشد.

2)مواردی که کیفیت مطرح است و یا مقایسه کیفی بین دو مورد.

3)کنترل.

4)مدل سازی.

5)دسته بندی.

 در ادامه به برخی از کاربردهای این منطق اشاره می شود :

·  دستگاه تهویه هوا : دستگاه طوری تنظیم می شود که به تدریج دمای هوای اتاق به دمای مناسب برسد.

·  کنترل عملکرد موتور وسیله نقلیه برای بدست آوردن بازده بیشتر و مصرف سوخت کمتر.

·  کنترل عملکرد ترمز های ABS ،( سیستمی در ترمز که مانع قفل شدن ترمز در هنگام ترمزهای ناگهانی می شود) و نیز کنترل سامانه های گذار خودکار(جعبه دنده خودرو).

·  خوراک پزها، ماشین های لباسشویی، ماشین های ظرفشویی، و به طور کلی اغلب لوازم خانگی.

·        بالابرها (آسانسور ها).

·        بازی های هوش مصنوعی.

·        اتاق های گفتگو.

·  دوربین های فیلم برداری : این دوربین ها به کمک روش هایی که منطق فازی پیشنهاد می کند حرکت شیءای که از آن فیلم برداری می شود از لرزش های احتمالی دست فیلم بردار تشخیص داده می شود و به این ترتیب لرزش در فیلم حذف می شود.

·  در کاوشهای معدن شناسان و حفاری های زمین برای کشف فلزات و کانی ها و نیز پیدا کردن مخازن طبیعی نفت و گاز.

·        برای کنترل سامانه های حمل و نقل شهری مانند مترو و مونوریل.

·        کنترل مانورهای فضایی.

·  در تشخیص های طبی که به دلیل تشخیص های اشتباه قبلی یا به دلیل ناقص بودن پرونده بیمار یا به هر دلیل دیگر تاریخچه بیماری مبهم است منطق فازی به کمک پزشک می شتابد.

·        سیستم های تشخیص الگو مثل سیستم های تشخیص گفتارو پردازش تصویر.

 

در مواردی منطق فازی کاربردی ندارد یا نتایج مطلوبی نمی دهد که از آن جمله می توان به چند مورد زیر اشاده داشت:

1.سیستم های خطی. چون حد و مرز مشخصی وجود دارد و با روشهای ساده و معمولی قابل حل هستند. مثلاً دسته بندی افزاد بر حسب جنسیت، زیرا یک شخص یا زن است یا مرد و حالتی بین این دو متصور نیست.

2.اگر داده ها کم باشند. زیرا اساس عملکرد این منطق قوانینی هستند که وضع می شوند. مسلماً هر قدر تعداد داده کم باشد، قوانین کمتر و ضعیفتر و نادقیقتر خواهند بود.

3.اگر داده ها زیاد باشند. در این صورت تعداد قوانین زیاد می شود که کار کردن و تعریف کردن این تعداد قانون مشکل ساز می شودو راه حل مسئله را پیچیده می کند ( البته برخی بر این باورند که با منطق فازی هر تعداد داده را می توان بررسی کرد و محدودیتی از لحاظ تعداد داده ها نیست).

حال در بخش های بعد به توضیح مختصر مثالهایی از کاربردهای منطق فازی می پردازیم.

 

 

/ 0 نظر / 121 بازدید