منطق فازی

در مورد منطق فازی اگر کسی از دوستان احتیاج به یاری داشت می تواند روی بنده حساب کند بی منت کمک خواهم کرد.

نمی خواهم در موردش صحبت کنم چون کسی که اهل فن است اگر تحقیق کن خوبی هم باشد با این مطلب آشنایی نسبی داشته و می تواند اینجا ما را پیدا کند

حال برای آنکه کمی آشنا شویم یک مقدمه ناچیز ارائه می شود

لازم به ذکر است منطق فازی مربوط به هر رشته دانشگاهی می شود که بعدها با آشنایی بیشتر با آن به این موضوع پی خواهید برد

 

1 – 1 : تاریخچه و مقدمه

        پروفسور لطفی زاده در سال 1962 برای اولین بار در ژورنال مهندسی واژه Fuzzy Logic  را مورد استفاده قرار داد. بر اساس نظریه او کلمات درست و نادرست (مشابه بله و خیر) واژه‌های چندان مناسبی برای ماشین و کامپیوتر که از صفر و یک استفاده می کنند نیستند و به جای آنها باید از عبارت درجه درستی استفاده کرد. به عبارت دیگر منطق کلاسیک ارسطویی که بر مبنای صحیح و غلط بودن قضایا شکل می گیرد باید با نظریه احتمالات تکمیل شود و منطق کاملتری موسوم به منطق فازی را که ماشین قادر به تشخیص آن باشد شکل دهد.

         مراکز علمی و صنعتی ژاپن با تشکیل اتحادیه بین‌المللی سیستمهای فازی و برگزاری کنفرانسهای متعدد درباره منطق فازی و استفاده از نتایج آن در صنعت توانستند محصولات فازی نظیر پنکه، دوربین عکاسی و ویدئو، ماشین لباسشوئی، یخچال، سیستمهای تهویه مطبوع و گرم و خنک کننده، جاروی برقی و سایر محصولات الکترونیکی و الکتریکی را بر اساس منطق فازی به مرحله تولید برسانند. به طور مثال در محصولات جدید ماشینهای لباسشوئی که سیستم کنترل اتوماتیک فازی نصب شده، ماشین می تواند ضمن برآورد مقدار و تشخیص جنس لباسها میزان تمیزی و چرکی آنها را حدس زده و بر اساس یافته‌های خود حرارت آب، مقدار آن و نیز سرعت چرخش ماشین را تعیین کند.

        ابداع روش پروفسور لطفی منطق دوگانه بین قضایای ارسطویی را از شاید به حتماً و بالعکس دگرگون کرد. سایت دانشکده کامپیوتر دانشگاه باپتیست هنگ کنگ در مقاله‌ای پس از اهدای دکترای افتخاری به پروفسور لطفی در تشریح تئوری فازی می نویسد: او توانست بین بله و خیر منطق شاید را که تا سال 1970 ماشین و کامپیوتر از تشخیص آن عاجز بود ارائه کند. در آن سایت برای روشن شدن تئوریهای منطقی به قضیه فلسفی رسیدن از کل به جزء که "همه انسانها فانی هستند؛ سقراط انسان است، پس سقراط هم فانی است" اشاره می شود.

       در توضیح بیشتر منطق فازی باید اضافه شود که مفاهیم غیر دقیق (شایدها) بسیاری در پیرامون ما وجود دارند که آنها را به صورت روزمره در قالب عبارتهای مختلف بیان می کنیم . در جمله هوا خوب است هیچ کمیتی برای خوب بودن هوا مطرح نمی شود تا اندازه خوبی آن مشخص شود و برداشت انسان از هوای خوب در یک حس کیفی باقی می ماند. در واقع مغز انسان با در نظر گرفتن عوامل مختلف و بر اساس تفکر استنتاجی و نه استدلالی جملات را تعریف و ارزش گذاری می کند که مدل سازی آنها به زبان و فرمولهای ریاضی اگر غیر ممکن نباشد کاری بسیار پیچیده خواهد بود. منطق فازی تکنولوژی جدیدی است که برای پردازش وقایع غیر قطعی ارائه شده و دقیقاً آن چه را که در طبیعت و زندگی روزمره با آن در ارتباط هستیم به طریق منطقی و ریاضی انجام می دهد. منطق فازی در مقابل منطق بایناری یا منطق Boolean قرار دارد و برای طراحی سیستمهای خبره ExpertSystem به کار می رود. سیستمهای خبره توانایی شبیه سازی قوانین جهان را دارند و در حال حاضر در کنترل خودکار ترافیک، سیستم ترمز ABS اتومبیلها، ماشینهای صنعتی هوشمند، سیستمهای تشخیص هویت از روی اثر انگشت یا تصویر مردمک چشم و حتی غلط یاب تایپی در نرم افزارهای نگارشی مانند MS-Word استفاده شده و به این ترتیب نارسایی منطق صفر و یک برای شبیه سازی جهان واقعی با منطق فازی کاملاً حل می شود.

اگر چه به کاربرد منطق فازی روز به روز افزوده شده و انسانها از آن در رسیدن به آسایش و راحتی خود استفاده می کنند، اما پرفسور لطفی زاده اعتقاد دارد منطق فازی اکسیر و نوشدارو نیست زیرا توانایی انسان بیش از سیستمهای منطقی و کامپیوتری است و آنها با هم قابل مقایسه نیستند.

 

 

 

 

 

 

2 – 1 : پروفسور لطفی زادهکیست؟

نام: لطفی

نامخانوادگی :علیعسگر زاده

شهرت: درمنابع و متون فنی نام او بصورت(Zadeh)ذکر شدهاستاستاددانشگاهبرکلی درکالیفرنیا و بنیان‌گذار نظریهٔمنطقفازی (Fuzzy Logic)  

تولدو تحصیل:

وی در سال ۱۹۲۱ میلادی در شهر باکو در جمهوری آذربایجان متولد شد. پدرش روزنامه نگاری ایرانی و اهل اردبیل و مادرش اهل روسیه بود. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران (دبیرستان البرز) و تحصیلات عالی را در دانشگاه تهران انجام داد.

 لطفی زادهدر امتحانات کنکور سراسری، مقام دوم را کسب نمود. در سال۱۹۴۲ رشتهالکترونیک دانشگاه تهران را با موفقیت به پایان رساند. در طی جنگ دوم جهانی برای ادامهتحصیلات به آمریکا رفت و دوره فوق لیسانس مهندسی برق را در انستیتو تکنولوژیماساچوستMITواقع در شهربوستون طی نمود. پس از آن دانشگاه کلمبیا در نیویورک را انتخاب کرد و سرانجام درسال 1949 موفق به دریافت درجه دکترای خود از این دانشگاه شد.

پژوهشتخصصی :

پرفسورلطفی زاده تحقیقات خود را در رشته تئوری سیستم از دانشگاه کلمبیا آغاز نمود. در سال1956، از وی به عنوان دانشمند دعوت شد تا در انستیتوی مطالعات پیشرفته در دانشگاهپرینستون واقع در نیوجرسی به تدریس و تحقیق بپردازد. علاوه بر آن پرفسور لطفی زاده

/ 1 نظر / 15 بازدید
مریم

یک مقاله استادم گفته در مورد منطق فازی بدهید اگر امکان دارد کمکم کنید